İşe Giriş Raporlarını Aile Hekimleri Vermeyecek
İşe Giriş Raporlarını Aile Hekimleri Vermeyecek

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu gereği 01.01.2013 tarihinden itibaren İşe giriş raporlarının Aile Hekimlerinin veremeyeği, İş Yeri hekimlerinin vermesi gerektiği, Bununla ilgili Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığınca Taşra teşkilatına bilgilendirme yazısı yazılmadığı için Aile hekimlerinin mağdur olduğuna dair Şube de Basın Açıklaması yaptı.


İŞE GİRİŞ RAPORLARINI AİLE HEKİMLERİ VERMEYECEK.

Aile Sağlığı Merkezlerin de görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanının iş yükü her gecen gün artmakta olup artan bu iş yükü karşısında Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı yetkilileri ASM’lerde görev yapan sağlık çalışanlarından Süpermen olmalarını beklenmekte dir.

Sendika olarak yapmış olduğumuz araştırmalarda ASM’ler de iki Yüze yakın iş ve işlem gerçekleştirilmektedir. Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı yetkilileri Aile Hekimlerinin üzerindeki iş yükünü hafifletme yerine artırmak için ellerinden gelen gayreti sarf etmektedirler.

Sendikamız tarafından gerçekleştirilen ankete göre; sağlık çalışanlarının aile hekimliği sisteminde ki iş yükü incelendiğinde; %1’inin iş yükü az ve oldukça azdır, %14’ünün normaldir, %35’inin fazladır, %50’sininise oldukça fazladır demiştir. Yani Çalışanlara göre İş yükü %85 gibi büyük bir oranla fazladır

30 Haziran 2012 Tarihinde Resmî Gazete Yayınlanan 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu ile ASM’Lerde görev yapan Aile Hekimlerinin vermiş olduğu İşe giriş raporları 01.01.2013 Tarihinde sonlandırıldığı halde, bundan sonra vatandaşın işe giriş de alması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması gerektiği duyurusunu Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Taşra teşkilatlarına yapmayarak İlimizdeki ASM’ler de görev yapan yaklaşık 430, Ülke genelinde ise 20 Bin 182 Aile Hekiminin mağduriyetine sebebiyet vermiştir.

30 Haziran 2012 Tarihinde Resmî Gazete Yayınlanan 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunun 15. Maddenin 3. Fıkrasında “Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır.” Demektedir. İlgili Kanunun Bu maddesine göre artık işe giriş raporlarını İşyeri Hekimleri verecektir.

Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Taşra teşkilatlarına bilgilendirme yazısı yazmak suretiyle 01.01.2013 tarihinden itibaren işe giriş raporlarını Aile Hekimlerinin vermeyeceğini belirterek belirsizliği ortadan kaldırmalı, Aile Hekimlerimizin üzerindeki iş yükünü hafifletici tedbirleri ivedilikle hayata geçirecek, mevzuata uygun olmayan iş yükünden bir an önce Aile Hekimlerimiz kurtarılması için gerekli çalışmaları yapmalıdır.

Yönetim Kurulu Adına

Ömer ÇEKER

Yayınlanma: 5.1.2013 | Görüntülenme: 4589
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle