Aile Sağlığı Merkezinde Mesai Saati Kısıtlaması
Aile Sağlığı Merkezinde Mesai Saati Kısıtlaması

Türkiye'de başlatılan uygulama ile aile hekimlerinin tanıtım broşürlerinde yer alan bilgilere göre haftada 40 saatten az olmamak kaydı ile aktif görev yapması bekleniyor. Tokat'ta ise 9 Ağustos'ta başlayan aile hekimliği uygulamalarında mesai saatleri dikkat çekti. Aile Sağlığı Merkezi camlarına asılan kağıtlarda yer alan poliklinik saatleri 09.00-12.00 ile 13.30-16.00 olarak yer alırken, uygulamanın İl Sağlık Müdürlüğü bilgisi dışında yapıldığı ileri sürüldü. Mesai saatlerinin 08.00-12.00 ile 13.00-17.00 saatleri arasında olması gerektiğini bildiren yetkililer, konu ile ilgili kendilerine bir şikayet gelmediği için inceleme yapmadıklarını belirtti. Bu arada Behzat Aile Sağlığı Merkezi doktoru ise kapıda mesai bitiş saatinin 16.00 yazmasına rağmen 17.00'ye kadar çalıştıklarını iddia etti.

 

Öte yandan aile hekimliğine geçilmesi ile birlikte 75. Yıl Sağlık Ocağı'nda nöbetçi hekim uygulamasının kaldırılması sonucu enjeksiyon ve defin ruhsatı işlemlerinde resmi tatiller ve hafta sonlarında sıkıntı yaşandığı bildirildi. 9 günlük bayram tatilinde ise sıkıntının yaşanmaması için vatandaşlar yetkililerden çözüm yolu bulunmasını beklediklerini kaydetti.

 

Sağlık Bakanlığı'nın web sitesinde mesai saatleri ile ilgili şu bilgilere yer verildi: "Mesai saatleri ve günleri, çalışma yerinin şartları da dikkate alınmak suretiyle çalıştığı bölgedeki kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak aile hekimi tarafından belirlenir ve müdürlükçe onaylanır. Çalışma saatleri içerisinde poliklinik gün ve saatleri ayrıca belirtilir. Yapılacak ev ziyaretleri ve gezici/yerinde sağlık hizmetleri çalışma süresine dahil edilir. Çalışılan günler ve saatler aile sağlığı merkezinin görünür bir yerine asılarak kişilerin bilgilenmesi sağlanır."

(MEDİ MAGAZİN)

 

Yayınlanma: 11.11.2010 | Görüntülenme: 13457
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle