TÜM TÜRKİYE'DEKİ HEMŞİRELER HAFTASI KUTLAMALARI

BALIKLIGÖL DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ KORKMAZ, HEMŞİRELER GÜNÜNÜ ÇİÇEKLE KUTLADI

ŞANLIURFA (İHA) - Hemşireler günü dolayısıyla Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Operatör Doktor İzzet Korkmaz, çalışan personelini mesaisinde ziyaret ederek onlara karanfil verdi.

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü Şanlıurfa'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Harran Üniversitesi (HÜ) Yenişehir kampusu Morfoloji Ana Bilim Dalı Konferans Salonu'nda yapılan kutlamalarla başlayan etkinlik bazı hastanelerde devam etti. Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi İzzet Korkmaz ise, hemşireler gününde personellere karanfil vererek kutladı. Korkmaz, sadece bugün için hemşirelerin hatırlanmasının haksızlık olacağını belirterek, hemşireliğin çok kutsal ve fedakarlık isteyen bir meslek olduğunu söyledi. Gerek koruyucu ve gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinin vazgeçilmezi olan hemşirelerin gününü kutlayan İzzet Korkmaz, "Doktorlar hayat kurtarmak veya hastayı hayata bağlamak adına mesleğini icra ederler ama, ondan sonrası en büyük görev ve fedakarlık ise hemşirelere düşüyor. Hastanın tedavi ve koruyuculuk hizmetini yapan hemşireler kutsal görevlerden birini yerine getirmenin gurunu yaşıyorlar. Onları sadece bir günle hatırlamak haksızlık olur. Sağlık olduğu sürece hemşireler de hayatın vazgeçilmezi olmayı hak etmişlerdir. Zor şartlarda yaptıkları görevden dolayı kendilerine teşekkür ediyor ve görev yaptıkları mesai yerlerinde birer karanfil vererek hatırlamak istedik" dedi.

Hastanenin poliklinik ve servislerini dolaşan Korkmaz, daha sonra buralarda çalışan hemşire ve personele birer karanfil dağıttı. Onlarla oturup sohbet eden başhekim, hastaneyle ilgili istek ve taleplerini dinledi.

HEMŞİRELİK HAFTASI GAZÜ'DE KUTLANDI

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryumu'nda, “Hemşirelik Haftası” etkinlikleri çerçevesinde plaket töreni düzenlendi.

Hemşireliğin çok kutsal bir meslek olduğunu söyleyen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, “İki meslek grubunun hakkının fazlasıyla verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlar; hemşirelik ve öğretmenlik. Bazı mesleklerde işler savsaklanabilir, ertelenebilir. Ama bu iki meslekte bunu yapmak imkansız. Öğretmenler ders boyunca aktiftir. Belki öğrenciye bir şeyleri tam olarak veremez fakat bir çaba sarf eder. Hemşirelikte ise bu konu daha da zordur. Gündüz değil, gece değil her zaman aktif, gününün çoğunu çalışarak geçirendir. Eksikliği hemen hissedilir. Elbette ki, her doktorun olduğu gibi benim de geçmişte hemşirelerle tartıştığım zamanlar olmuştur. Doktor maharetini gösterir ama hemşire bunu tamamlayan, hasta bakımını yapan hastanelerin çok önemli bir parçasıdır” dedi.

Son yıllarda hemşirelere verilen değerin arttığına dikkat çeken Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, “Günümüzde hemşirelik aranan gözde mesleklerden biri haline gelmiştir. Bundan çok memnun olduğumu söylemek istiyorum. Saygınlık bu meslek için gereklidir. Biz kurum olarak onlar için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Daha düzgün daha programlı çalışabilmeniz için servislerimizi ayırdık. İnsani ilişkiler her zaman önemlidir, fakat bu sizler için daha ön plandadır” diye konuştu.

Yeni konseptlerde hemşireliğin bir sağlık disiplini ve ekip çalışması olarak tarif edildiğini belirten Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Levent Elbeyli de, “Bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını ve esenliğini koruma, geliştirme ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik hizmetlerin planlanması, örgütlenmesi, uygulanması ve bu hizmetleri yerine getirecek kişilerin eğitiminden sorumlu bilim ve sanattan oluşan bir sağlık disiplinidir. Türkiye'de hemşirelik mesleğinin doğuşu Birinci Dünya Savaşı öncesinde, Trablusgarp ve Balkan savaşlarında yaralanan askerlerin bakımı için duyulan gereksinimle olmuş. Olumsuz sosyal etkiler Türk kadınının çalışmasına engel olduğu için hemşirelik mesleği ülkemizde maalesef geç gelişmiş” şeklinde konuştu.

Hemşirelik hizmetlerinin nitelikleri arttıkça mesleğin saygınlığının da artacağını vurgulayan Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hemşirelik Hizmetlerinden Sorumlu Müdür Yardımcısı Gülsemin Acıoğlu ise, “Hemşirelerin gerek mesleki alanda daha bilgili, nitelikli gerekse hastanın tedavisinde daha verimli ve profesyonel olabilmesi için temel eğitimde branşlaşmaya gidilmelidir. Hemşireler hasta bakımı, eğitim, danışmanlık ve araştırma görevlerini tam olarak yerine getirebildikleri takdirde profesyonel niteliklerini ortaya koyma ve benimsetme şansını elde edebilecektir” ifadelerini kullandı.

Tören sonunda emekli hemşire Ayten Uğur'a Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından ve emekli hemşire Zahide Uçar'a Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Levent Elbeyli tarafından plaket ve hediye takdim edildi. Ayrıca Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hemşirelik Hizmetlerinden Sorumlu Müdür Yardımcısı Gülsemin Acıoğlu'na, Rektör Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından hediye takdim edildi.

HEMŞİRELER HAFTASI BAFRA’DA İLK KEZ KUTLANDI

SAMSUN (İHA) - Türkiye’de 1964 yılından bugüne kutlanan “Hemşirelik Günü ve Haftası”, Samsun’un Bafra ilçesinde ilk defa kutlandı.

Bafra Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın Okunmasıyla başlayan programda, Bafra Kızılırmak Devlet Hastanesi Başhemşiresi Nebahat Çoşkun, hemşireliğin tarihçesi hakkında bir konuşma yaptı. Tarihi çok eski olan hemşirelik mesleğinin, Eski Mısır, Hindistan, Yunanistan ve Roma’da ilk çağlarda bugünkü biçimde olmasa bile yapılmakta olduğunu söyleyen Coşkun, “Dünyada modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale (Florans Naytingel) olup, ilk hemşirelik okulunu da 1962 yılında Londra’da açmıştır” dedi.

Türkiye’de ilk olarak, "Hilal-i Ahmer Cemiyeti"nin (Kızılay) 1911 yılında hemşirelik kursları açtığını, bu kursları bitiren hemşirelerin 1912-1914 Balkan Savaşları ile 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı’nda hasta ve yaralı askerlere baktığını belirten Coşkun, Cumhuriyet sonrası ilk hemşirelik okulunun İstanbul’da açıldığını söyledi.

“12 Mayıs’ta hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale doğduğu için, ona izafeten ‘Hemşirelik Haftası’nın başlangıç günü olmuştur” diyen Sebahat Coşkun, “Hemşirelik; insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir. Bu hafta değerlendirilirken, hemşirelik mesleğinin sorunları ortaya konur ve çözümler üretilir. Mesleğin önemine toplumun dikkati çekilir. Bu ihtiyaca cevap veren personel içinde en önemli meslek grubu ise hemşirelerdir” dedi.

Bafra Sağlık Grup Başkanı Oğuz Öksüz ise, “İlçemizde Sağlık Grubu Başkanlığımıza bağlı biri 200 yataklı diğeri 83 yataklı olmak üzere iki devlet hastanesi, bir verem savaş dispanseri, bir ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezi ve 19 sağlık ocağı mevcuttur. Bafra olarak diğer şehirlere nazaran güzel bir noktadayız” diye konuştu.

Oğuz Öksüz sözlerine şöyle devam etti: “Bugün ilk defa olarak Bafra’da kutladığımız Hemşireler Haftası, bundan böyle geleneksel hale gelecektir. Hemşirelik; bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını ve esenliğini koruma ve geliştirme ve hastalık halinde iyileştirmeyi amaçlar. Ayrıca hemşirelik hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi, uygulanması, değerlendirilmesinde ve bu hizmetleri yerine getirecek kişilerin eğitiminden sorumludur. Hemşireliğin görevi sağlığın korunmasında ve hastalıkların tedavisinde topluma ve hastaya bilgi vermek ve onların bakımını sağlamaktır.”

Törene Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Bafra İlçe Emniyet Müdürü Mahir Erol, Bafra Sağlık Grup Başkanı Oğuz Öksüz, daire amirleri, hemşireler, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

"HEMŞİRELER SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDETE UĞRUYOR"

MERSİN (İHA) - Türk Sağlık-Sen Mersin Şube Başkanı Ümit Turhan, şiddetin sağlık kurumlarında gün geçtikçe arttığını belirterek, hastane ve sağlık ocaklarında görev yapan hemşirelerin sözlü veya fiziksel şiddete maruz kaldığını ileri sürdü.

'Hemşireler Haftası' nedeniyle sendika binasında açıklamalarda bulunan Ümit Turhan, hemşirelere yönelik şiddetin son bulabilmesi için gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğini vurguladı. Turhan, Türkiye'nin dört bir yanında sağlık hizmeti veren hemşirelerin çalışma ortamında karşılaştıkları olumsuzluklara rağmen görevini yerine getirmeye çalıştığını, ancak tüm bunlara rağmen yoksulluk sınırın altındaki maaşlarıyla yaşam savaşı verdiğini söyledi. Bugün gelinen noktada Türkiye genelinde 100 bin hemşirenin görev yaptığı bilgisini de veren Turhan, söz konusu hemşirelerin hak ettiği değeri görebilmeleri, bunun yanında mali ve sosyal haklarıyla ilgili karşılaştıkları sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi. Turhan, hemşirelerin görev yaptıkları kurumlarda birden çok işe aynı anda koşturmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, bu duruma son verilmesi noktasında da hemşirelerin görev, yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi, yoğun çalışma temposunun da hafifletilmesi gerektiğini savundu. Bu sorunların çözüme kavuşturulabilmesi için 'Hemşireler Haftası'nı bir umut ve beklenti haftası olduğunu kaydeden Turhan, bu haftada klasik kutlama mesajları yerine hemşirelerin sorunlarını çözmeye yönelik adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

KONYA NUMUNE HASTANESİ'NDE HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLAMASI

KONYA (İHA) - 12 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle Konya Numune Hastanesi tarafından bir kutlama programı gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe Konya İl Sağlık Müdür Yardımcısı Bahattin Akyürek, Konya Numune Hastanesi Başhekimi Dr. Rıza Sarıbabıçcı, hemşireler ve hastane personeli katıldı. Programda konuşan Dr. Rıza Sarıbabıçcı, hemşireliğin güç çalışma şartları altında sabırla yapılan bir meslek olduğunu belirterek, "Hemşirelik ekip çalışmasını bilen, el becerisi hızlı olan, hünerli ve şefkatli eller ister. Bu mesleğin temelinde sevgi, saygı ve disiplin vardır. Bunlardan yoksun birisi bu mesleği gerçekleştiremez. Bu nedenle bu mesleği başarıyla gerçekleştiren hemşirelerimizi tebrik ve takdir etmek zorundayız" dedi.

Konuşmaların ardından meslekte başarı gösteren hemşire ve sağlık personeline plaket verildi.


- HEMŞİRELER HAKLARININ YERİNE GETİRİLMESİ İÇİN YÜRÜDÜ

İSTANBUL (İHA) - Beyoğlu'ndan Taksim Meydanı'na yürüyen bir grup hemşire, haklarının yerine getirilmesini istedi.
Üzerlerinde iş kıyafetleri bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyesi yaklaşık 40 kişilik hemşire grubu, Galatasaray Lisesi önünde toplandı. İstiklal Caddesi boyunca yürüyen hemşireler, haklarının yerine getirilmesini istedi. Taksim Meydanı'na çelenk bırakan grup adına konuşan bir hemşire, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da kangren halini almış sorunlara yenilerinin eklenmesiyle karşılaşıyoruz. Mesleğimizin kutsallığından söz edenler, hemşirelerin sorunlarını konuşmasına bile tahammül
edemiyorlar. Bizler; haklarımızın yerine getirilmesini istiyoruz" dedi. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

DERİK'TE 'HEMŞİRELER GÜNÜ' KUTLANDI

MARDİN (İHA) - 12 Mayıs 'Hemşireler Günü' Mardin'in Derik ilçesi Devlet Hastanesi'nde kutlandı.

Derik Devlet Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selahattin Saykılı, tüm hemşirelerin Hemşireler Günü'nü kutladı. Başhekim Selahattin Saykılı, Devlet Hastanesi'ndeki tüm hemşirelere gül dağıtarak, "Hemşireliğin kurucusu olan Florance Nightingale doğduğu için ona izafeten tüm dünyada Hemşirelik Haftası'nın başlangıcı sayılan bugün Hemşireler Günü olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik, insan sevgisi ile dolu, sevecen, saygın ve özverili bir meslektir. Gece gündüz demeden insan sağlığı için her
türlü fedakarlığı yapmaya hazır olan, renk, dil, din ayrımı yapmadan hizmet sunan sağlık kahramanı hemşirelerimizin Hemşireler Günü'nü kutlar ve çalışmalarında başarılar dilerim" dedi.

- "HEMŞİRELER ÜCRET VE SOSYAL HAKLAR KONUSUNDA HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI GÖRMÜYOR"
HAKKARİ (İHA) - Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları (Sağlık-Sen) Hakkari Şubesi Başkanı Veysel Çiftçi, ciddi ve kararlı bir mücadele ortaya koyarak, tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmesi, normal çalışma sürelerinin 40 saate düşürülmesi ve nöbet ücretlerinin artırılması konusunda tam gün yasa tasarısında düzenleme yapılmasının sağlandığını belirtti.

"Dünya Hemşireler Günü" etkinlikleri kapsamında bir basın açıklaması yapan Veysel Çiftçi, Dünya Sağlık Örgütü'nün, 53 Avrupa ülkesine yönelik yayınladığı 100 bin nüfusa düşen hemşire istatistiğinde, Türkiye'nin 53 ülke arasında son sırada yer aldığını belirtti. Türkiye'de 100 bin kişiye düşen hemşire sayısı 131 iken, Avrupa bölgesi ortalamasının 669, AB ortalaması ise 731 hemşire olduğunu ifade eden Çiftçi, Sağlık Bakanlığı'nın insan gücü durum raporuna göre ülkede aktif olarak çalışan kamu ve özel sektördeki toplam hemşire sayısı yaklaşık 93 bin olduğunu söyledi. Büyük fedakarlıklarla görevini yerine getiren hemşirelerin ücret ve sosyal haklar konusunda hak ettiği karşılığı göremediklerinin de bir gerçek olduğunu ifade eden Sağlık-Sen Hakkari Şubesi Başkanı Veysel Çiftçi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ağır ve uzun süreli çalışma koşulları nedeniyle aile ve sosyal çevresiyle çatışma yaşar hale gelen hemşirelerimiz, buna karşın kamu çalışanları arasında en az ücret alan kesimlerden birisidir. Performansa dayalı ek ödeme sistemindeki adaletsiz yapı nedeniyle hemşirelerin de içinde yer aldığı tabip dışı personel mağdur edilmektedir. Bu noktada Sağlık-Sen, ciddi ve kararlı bir mücadele ortaya koyarak, tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmesi, normal çalışma sürelerinin 40 saate düşürülmesi ve nöbet ücretlerinin artırılması konusunda tam gün yasa tasarısında düzenleme yapılmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra döner sermaye gelirleri düşük olan ve birinci basamak olarak nitelendirilen sağlık ocaklarında çalışan personele ortalama 150-250 TL aralığında ek gelir getiren bir düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanarak uygulamaya geçmesini sağladık. Ancak bu gelişmeler, var olan mağduriyetin çözümü ve adil çalışma koşullarının sağlanması açısından yeterli değildir. Ekonomik ve sosyal haklarda belli ölçüde adaletin sağlanması için hemşirelerimizin en çok mağduriyet yaşadığı konu olan kreş sorunu çözülmelidir. Döner sermaye ödemeleri izin dönemlerini de kapsamalıdır. Farklı istihdam politikalarına son verilmelidir. Vekil ebe ve hemşire uygulaması kalkmalı ve yaklaşık 5 bin vekil ebe ve hemşire kadroya alınmalıdır."

- HEMŞİRE NEZİHAT GÜNEŞ, MESLEKTE KARŞILAŞTIKLARI SORUNLARI ANLATTI
ERZURUM (İHA) - Hemşireler günü sebebiyle düzenlenen panelde konuşan hemşire Nezihat Güneş, görev yaparken yaşadıkları sorunları anlattı.

Hemşireler günü sebebiyle Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonda tören düzenlendi. Erzurum Vali Yardımcısı Nazife Aktaş, Atatürk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, rektör yardımcısı Prof.Dr. Sebahattin Tüzemen, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, çok sayıda öğrenci ve hemşire katıldığı törende konuşan Türkiye Hemşireler Derneği Erzurum Şube Başkanı Yrd. Doç Dr. Serap Sökmen, “Sorunlarımızı tartışmak ve günümüzü kutlamak için toplandık. Hemşire olarak çok sorunlarımız var. Biz sağlığı korumak ve yükseltmek için varız. Hemşirelikle ilgili yönetmenlik değişecek, yeni düzenlemeler yapılacaktı. Fakat taslak hazırlanmasına rağmen hala meclisten geçmedi. Kimse görevini ne olduğunu tam olarak bilmiyor, herkes her alanda çalışmak zorunda kalıyor, umarın bu kargaşalık en kısa sürede çözülür.”dedi.
Hemşirelerin karşılaştıkları problemlere de değinen Sökmen, hemşirelerin çoğunun kendi alanlarının dışında çalıştırıldığını, yeterli sayıda hemşire olmadığını söyledi.

“HEMŞİRELİKTE MESLEK RİSKLERİ”
Hemşirelikte meslek riskleri panelinin yöneticiliğini yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Müdürü Prof. Dr. Sebahat Gözüm, “İnsan sağlığıyla savaşan, hastaların tedavisinde hastayla bire bir ilgilenenler muhakkak ki hemşirelerdir. Bütün meslektaşlarımın hemşireler günü kutluyorum.”ifadesinde bulundu.
Panelde, hemşirelerin karşılaştıkları sorunlar üzerine bir konuşma yapan hemşire Nezihat Güneş, şunları kaydetti: “Hastaların tedavisinde doğrudan hemşireler görev aldığı için, hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Hemşilerde rol çatışması, aşırı iş yoğunluğu, aşırı stres gibi problemler söz konusu.”

“TÜKENMİŞLİK SENDROMU”
Hemşirelerin en çok karşılaştığı problemlerden birinin Tükenmişlik Sendromu olduğunu vurgulayan Güneş, şunları kaydetti: “Tükenmişlik sendromu, yaşadığı stresle baş edemeyen hemşireler, sonuçta bir mesleki tükenmişlik sendromu yaşayabilir.”
Tükenmişlik sendromundan kurtulma yollarını açıklayan Güneş, “Bu sendromdan kurtulmak için, Hemşirelerimizin gevşeme tekniklerini iyi bilmesi, fiziksel egzersiz programlarını yapması, iyi beslenmesi, enerjiyi ve zamanı doğru kullanmalı, sorun çözme programları geliştirmeli, Pozitif düşünmeli, kendine mutlaka zaman ayırmalı, zaman tasarrufunu iyi yapmalıdır” diye konuştu.


"HEMŞİRELER GÜÇ ÇALIŞMA KOŞULLARI ALTINDA SAĞLIKLARINI TEHLİKEYE ATARAK HİZMET SUNUYORLAR"

AMASYA (İHA) - Amasya'da görev yapan hemşireler ve Amasya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu'nda eğitim gören hemşire adayları Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi hemşireleri, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi hemşireleri ile Amasya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu'nda eğitim gören hemşire adayları Yavuz Selim Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk koydular.

Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fisun Yürekli, Amasya Üniversitesi Genel Sekreteri haluk Bölükbaş, öğrenciler ve hemşirelerin katıldığı çelenk sunma töreninde Florance Nighthingale'nin doğum günü olan 12 Mayıs'ın Dünya Hemşireler Günü olarak kutlandığını ifade eden Sağlık Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Afitap Özdelikara, "Mesleğimizde kaydedilen ümit verici gelişmeler ile hemşirelik günümüzde geleneksel rollerinden sıyrılıp, pozitif bilimin yanı sıra beceri gerektiren profesyonel bir sağlık disiplini haline gelmiştir. Hemşire hizmet sunarken, hasta doktor arasındaki bütünlüğü ve iletişimi bilimsel boyutlarıyla koordine eden ve sonuçlandıran olmazsa olmaz dinamiktir. Hemşirelerimiz güç çalışma koşulları altında, sağlıklarını tehlikeye atarak, aile ve sosyal yaşantılarını ikinci planda tutarak özveri ile topluma hizmet sunuyorlar" dedi.

ÇANAKKALE’DE HEMŞİRELER HAFTASI KUTLAMALARI
ÇANAKKALE (İHA) - Hemşireler Haftası, bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale'de de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Törenlere sabah saatlerinde Sağlık İl Müdürlüğü, Anadolu, ÇOMÜ Uygulama, Araştırma ile Devlet ve Asker Hastanesi hemşireleri tarafından Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başlandı. Saygı duruşu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Çanakkale Devlet Hastanesi Başhemşiresi Hanife Çoban ile ÇOMÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Eğitim Hemşiresi Handan Alan, hemşirelik mesleğinin tarihi gelişimi hakkında bilgi vererek, “Dünyada modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’nin doğum günü olan 12 Mayıs günü “Hemşireler Günü”, 12-18 Mayıs tarihleri arası ise “Hemşirelik Haftası” olarak kutlanıyor. Ülkemizde ise 1964 yılından itibaren her 12 Mayıs “Hemşireler Günü” olarak kutlanıyor. Sağlık teşkilatının en önemli unsurlarından birisi olan hemşirelerimiz, büyük bir sabır, dikkat, sevgi ve hoşgörü gerektiren önemli bir görevi yürütmektedirler. Bu kutsal görevlerini ülkemizin dört bir yanında her türlü sorunla mücadele ederek ifa eden hemşirelerimiz, hastalara yönelik verdikleri hizmetlerin yanı sıra toplumun her kesimine verdikleri eğitimlerle de sağlığımızın korunmasında önemli bir rol üstlenmektedirler” dedi.

Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Ogün Akbaş, da yaptığı konuşmada Hemşireler Haftasını kutladı. Yapılan konuşmaların ardından hemşireler Valiliği ziyaret etti. Etkinlikler hafta boyunca devam edecek.

KÜÇÜKLER, HEMŞİRELER GÜNÜNÜ KUTLADI

ERZURUM (İHA) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, sağlık sorunlarının çözümüne yönelik olarak verilen her çabada, hemşirelerin önemli bir pay sahibi olduğunu söyledi.

Hemşireliğin, bireysel ve toplumsal sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde, geliştirilmesinde ve korunmasında önemli bir rolü üstlendiğini anlatan Küçükler, “Sağlık hizmetlerinin tamamının dengeli, sürekli, kaliteli, ulaşılabilir ve en üst düzeyde verilmesi, bir ekip çalışmasına bağlıdır ve hemşireler, bu ekibin önemli bir parçası durumundadır” dedi.

Bütün hemşirelerin, değişen sağlık ihtiyaçlarının giderilmesinde, hasta ve hasta yakınlarının beklentilerinin karşılanmasında ve verimli bir sağlık hizmeti sunulabilmesinde, omuzlarına ağır bir yük yüklendiklerine işaret eden Küçükler, “Hemşirelerimiz, kuşkusuz bu ağır yükün altında dimdik ayakta durmakta ve en kaliteli sağlık hizmeti verilmesi noktasında büyük çaba göstermektedirler. Bu vesileyle sağlık ordumuzun ‘beyaz melekleri’ olan hemşirelerimizin gününü kutluyor, yürüttükleri kutsal görevlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

- "HEMŞİRELİK MESLEK İÇİ VE MESLEK DIŞINDAN GELEN BASKILARA RAĞMEN VARLIĞINI SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYOR"

BURSA (İHA) - Türk Hemşireler Derneği (THD) Bursa Şubesi Başkanı Nihayet Göğebakan hemşirelik mesleğinin her türlü baskılara rağmen varlığını sürdürmeye çalıştığını belirterek, dernek olarak meslektaşlarının sıkıntılarının çözümü için gereken desteği verdiklerini söyledi.

Bursa'da 'Hemşireler Haftası' kutlamaları düzenlenen çeşitli faaliyetlerle kutlanmaya başladı. Türk Hemşireler Derneği Bursa Şubesi tarafından organize edilen kutlamalar, sabah saatlerinde Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla start aldı. Daha sonra Tayyare Kültür Merkezi'nde yapılan programda hemşireler bir araya geldi. Programın açılışında konuşan Türk Hemşireler Derneği Bursa Şubesi Başkanı Nihayet Göğebakan, haftanın önemine dikkat çekti. Mesleklerin toplumun ihtiyacına göre doğduğunu belirten Göğebakan, "Son yıllarda sağlık sektörü dinamik bir yapıya kavuşmuştur. Devlet ve özel sektördeki baş döndürücü değişiklikler sağlık çalışanlarını derinden etkilemektedir. Artık en son teknolojik alt yapıya bilgi iletişim sistemleri ile donatılmış hastaneler hızla yaygınlaşmaktadır. Hemşirelerin eğitimi çalışma şartları, ücretlendirilmeleri, bu kadar hızlı gelişim gösteren konular değildir. Hemşirelerin büyük bir çoğunluğu sağlık sisteminin eksiksiz çalışması için 24 saat görevlerini sürdümektedir. Biz hemşireler toplumun nitelikle bakım hizmeti alması için mesleğimizin tamamında yer alan görev ve sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Dernek olarak biz meslektaşlarımızın meselelerini çözmek için gereken çalışmaları yapıyoruz. Hemşirelik ne yazıkki hem meslek içi hem de meslek dışından gelen baskılara rağmen varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bizler Türk Hemşireler Derneği şubeleri olarak soran, sorgulayan, kendini yenileyen hemşirenin hangi şartlarda çalıştıklarını bilerek mücademizi sürdüreceğiz" dedi.

Program daha sonra günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından Zübeydehamın Doğumevi folklör ekibinin gösterileriyle devam etti. Kutlamalar çeşitli faaliyetlerle bir hafta boyunca devam edecek.


- DÜZENLENEN ETKİNLİKTE HEMŞİRELER GÖZYAŞLARINA ENGEL OLAMADI

KONYA (İHA) - 12-16 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla Konya'da bir dizi etkinlik düzenlendi. Konya Ticaret Odası'nda (KTO) düzenlenen programda hemşireler gözyaşlarına engel olamadı.

İlk etkinlik Anıt Alanı'nda gerçekleşti. Atatürk Anıtı'nda düzenlenen programa Konya'daki devlet ve üniversite hastaneleri, sağlık ocakları ve dispanserlerde çalışan hemşireler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasın ardından etkinlik KTO'da devam etti. Burada düzenlenen programa Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Bahattin Akyürek, hastane başhekimleri ile hemşireler katıldı. Programda konuşan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Bahattin Akyürek, Türkiye'de hemşireliğin 1911'li yıllarda başladığını belirterek, "O günlerden bugünlere kutsal bir meslek olan hemşirelik mesleği, kendini geliştirerek bugünlere kadar geldi. Hemşirelik, dil, din, ırk ayırımı yapmadan insanların sağlıklarını onlara geri kazandırmayı amaçlayan bir meslektir. Bu nedenle disiplinden, iş ahlakından ve insan sevgisinden uzak insanların bu mesleği yürütmesi imkansızdır. İlimizde bin 757 hemşire ve bin 280 kadar ebe mevcut. Bu sayı şu an için yetersiz bir sayı. Bu nedenle mevcut çalışanlarımız kendilerinden istenenin üzerinde bir performansla çalışıyorlar" dedi.

Konuşmaların ardından geçtiğimiz yıl 22 Kasım günü Beyşehir Caddesi'nde çocukları Mehmet Kemal ve Berat Gürhan ile karşıdan karşıya geçmek isterken bir otomobilin çarpması sonucu çocuklarıyla birlikte hayatını kaybeden hemşire Gülümser Çenesiz'in hayat hikayesi fotoğrafları eşliğinde anlatıldı. Sunum sırasında Gülümser Çenesiz'in babası Dursun Balcı ile mesai arkadaşları gözyaşlarını tutamadı. Sunumun ardından İl Sağlık Müdür Yardımcısı Bahattin Akyürek, baba Dursun Balcı'ya bir plaket verdi. Program müzik dinletisi ile sona erdi.

- ''HEMŞİRELER SÖZLÜ VE FİZİKİ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR''

KARS (İHA) - Türk Sağlık-Sen Kars Şubesi Başkanı Erhan Sarıkaya, 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 'Hemşireler Haftası' nedeniyle yaptığı basın açıklamasında hemşirelerin sözlü ve fiziki şiddete maruz kaldığını söyledi.

Türk Sağlık-Sen Kars Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ve sağlık çalışanlarının hazır bulunduğu basın açılamasında hemşirelere, ''Sağlık melekleri'' diye hitap eden Başkan Erhan Sarıkaya, "Bilindiği üzere her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 'Hemşireler Haftası'nı sağlık meleklerimiz yine sıkıntılarla karşılamaktadırlar. Şiddet sağlık kurumlarında artarak devam etmektedir. Her gün bir hastanemizde veya sağlık kuruluşlarında hizmet veren hemşire arkadaşlarımızın sözlü veya fiziki şiddete maruz kaldığı haberlerini alıyoruz. Hemşirelerimizin sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde gösterdikleri fedakarlıkların karşılığında utanılacak şiddet olaylarına maruz kalmaları kabul edilemezdir. Can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet sunmaya devam eden hemşirelerimizin uğradığı sözlü ve fiziksel şiddetin son bulması için gerekli adımlar atılmalıdır. Sağlık çalışanlarının can güvenliğinden emin bir şekilde hizmet üretmeleri sağlanmalıdır" dedi.

Sarıkaya, "Türkiye'nin her köşesinde hizmet veren hemşire arkadaşlarımız lojman, kreş gibi sosyal sorunların yanı sıra malzeme eksikliği, fiziki mekan yetersizliği gibi çalışma ortamlarında karşılaştıkları olumsuzluklara rağmen görevlerini başarı ile devam ettirmektedirler. Hemşirelerimiz yoksulluk sınırın altındaki maaşlarla geçinmek için uğraşmaktadırlar. Bir kısmı vekil ebe-hemşire gibi istihdam modelleri ile düşük ücretlere mahkum edilmişlerdir. Sözleşmeli olarak istihdam edilen binlerce hemşire arkadaşımız da birçok özlük hakkından mahrum bırakılmışlardır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen ülkemizde görev yapan yaklaşık 100 bin hemşiremize artık hak ettikleri değer verilmelidir. Mali ve sosyal hakları ile ilgili yaşadıkları sıkıntılar çözülmelidir. Türkiye'deki hemşire eksikliği giderilmeli, hemşirelerimiz birkaç işe aynı anda koşturmak zorunda bırakılmamalıdırlar. Hemşirelerimizin görev ve yetki sorumlulukları belirlenmeli, yoğun çalışma tempoları hafifletilmelidir" diye konuştu.

Şube Teşkilat Sekreteri Murat Şanlı ise, "Sorunların çözümü için Hemşireler Haftası bir umuttur, beklentidir. Buna cevap verilmelidir. Umarız Hemşireler Haftasında yetkililer klasik kutlama mesajları yerine hemşirelerimizin sorunlarını çözmeye yönelik bir adım atarak, hayırlı bir iş yapmış olurlar. Sorunları çözerek gecesini gündüzüne katarak hizmet veren hemşirelerimizi mutlu ederler. Bizler Türk Sağlık- Sen olarak her zaman hemşirelerimizin yanında olacağız. Hemşirelerimizin sıkıntılarını en yetkili kişilere iletmeye, çözüm için etkin mücadele etmeye ve her türlü yasal zeminde onların haklarını aramaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.


VEAH BAŞHEKİMİ DR. ÇIKMAN HEMŞİRELER HAFTASI'NI KUTLADI
VAN (İHA) - Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi (VEAH) Başhekimi Op. Dr. Öztekin Çıkman, ''Hemşireler Haftası'' nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesajında, hemşirelik mesleğinin insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yürütülen; kutsal, onurlu ve profesyonel meslek olduğunu belirten Dr. Çıkman, bütün hemşireleri kutladığını, başarılarının devamını dilediğini ifade etti. Hemşirelerin, sağlık alanında çok önemli yere sahip olduğunu, hekimlerin birinci derece destekçileri olduğunu belirten VEAH Başhekimi Op. Dr. Öztekin Çıkman, "Bunun yanında, hemşireler toplumumuzun bilgilendirmesinde, sağlık hizmetlerinin uygulanmasında vazgeçilmez temel unsurudur. Hemşirelik; özverili, insan sevgisi gerektiren, kutsal ve onurlu bir meslektir. Hemşire: din, dil, ırk ayrımı ve mesai mefhumu gözetmeksizin görev yapar" dedi.
Dr. Çıkman, Hemşireler Haftası'nı çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını, beraberinde başhekim yardımcıları, hastane müdürü, başhemşire ve yardımcıları ile birlikte servisleri ziyaret ederek hemşirelere çiçek dağıtacaklarını da açıkladı. (iHA)

Yayınlanma: 13.5.2009 | Görüntülenme: 6108
  Yorum Abonelik
  Oyla!
  Etiket Ekle
  Etiket:

  Kullanıcı:
  Parola:
  Yeni Üyelik Parola Hatırlat

  Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası  radyo dinle aşı takvimi podcast tips blog video blog kongre online dinle peaceful videos music videos blog klip şarkı sözü lyrics videos ilahi ezgi dinle